Zibakcija Zemgales vidusskolā

Mūsu zibakcijas mērķis – parādīt smēķēšanas negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību un dabu.
Darba plāns:
1. Izpētīt literatūru un interneta resursus par smēķēšanas kaitīgumu.
2. Veikt eksperimentus “Cigarešu dūmu negatīvā ietekme”.
3. Noformēt plakātu par tēmu “Nesmēķē, nāc sportot!”.
4. Izgatavot saliekamās planšetes “Smēķēt – kaitēt veselībai”.
5. Sagatavoto informāciju prezentēt vecāko klašu skolēniem un Demenes pagasta iedzīvotājiem.
6. Anketēt skolēnus, lai iegūtu atgriezenisko saiti par darba laikā iegūtajiem secinājumiem.

Eksperimentu apraksts
1. Ņemam stikla burkas. Pirmajā ielejam ūdeni un ievietojam cigaretes. Pēc divām dienām konstatējam, ka cigaretes ir piesārņojušas ūdeni, tas ir mainījis krāsu līdz dzelteni brūnai. Šajā ūdenī ieliekam olu un atstājam uz pāris dienām. Pēc 2 dienām redzam, ka olas čaumala no baltas ir kļuvusi dzeltenīga. Secinājums – cigaretēs esošās vielas piesārņo ūdeni un maina zobu emaljas krāsu, jo olas čaumalas sastāvs atbilst zobu emaljas sastāvam.
2. Otrajā burkā ieliekam augu lapas un piepildām ar cigarešu dūmiem, trešajā burkā ieliekam lapas bez dūmiem. Pēc 2 dienām lapas ir kļuvušas melnas. Secinājums – dūmi negatīvi ietekmē augus, kaitē fotosintēzes procesam un bojā dzīvās šūnas.
3. Ceturtajā burkā ieliekam olu un piepildām ar dūmiem, piektajā – olu bez dūmiem. Atkal novērojam, ka olas krāsa ir mainījusies. Secinājums par cigarešu dūmu negatīvo ietekmi uz zobu emalju vēl vairāk nostiprinās.

Šos eksperimentus prezentējām sākumskolas un pamatskolas skolēniem.

Literatūras analīze un plakātu izgatavošana
Pēc literatūras avotu un interneta resursu izpētes nolemjam izveidot informatīvu plakātu jeb lozungu “Neslēpies aiz stūra! Nāc sportot!”. Esam pamanījuši, ka vairāki vecāko klašu skolēni starpbrīžos meklē vietas, kur noslēpties no direktora un skolotājiem, lai varētu uzsmēķēt. Mēs pagalmā veidojām akciju, lai pievērstu uzmanību un piedāvātu aktīvus starpbrīžus – bumbu spēles, galda tenisu, lecamauklu, pievilkšanos pie stieņa utt.

Saliekamajās planšetēs apkopojām informāciju par cigarešu sastāvu, par šo vielu ietekmi uz cilvēka veselību, par elektroniskajām cigaretēm jeb veipiem, par tabakas lietošanas sekām mutes dobumā, par smēķēšanas izraisītajām slimībām, par direktīvam, ko Eiropas Savienība izvirza pret e-cigaretēm.
Šo saliekamo planšeti prezentējām vidusskolas klasēm un klases stundā organizējām diskusiju par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz organismu. Vēlāk to izvietojām apskatei skolas aktu zālē un Demenes pagasta kultūras namā, lai pievērstu arī pagasta iedzīvotāju uzmanību.

Anketēšana
Anketēšanā piedalījās 102 skolēni. 72% ir pārliecināti, ka smēķēšana negatīvi ietekmē cilvēka veselību, 17% atbildēja, ka nav pārliecināti vai nezina par tās ietekmi, 11% skolēnu atturējās paust savu viedokli.


Prezentācija