CVK informē

3.jūnijā, sestdienā, pēc gada Latvijā notiks republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanas, kurās uz nākamo četru gadu termiņu būs jāievēl deviņu republikas pilsētu un 110 novadu domju deputāti. Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām norisināsies no nākamā gada 14. līdz 24.aprīlim, bet priekšvēlēšanu aģitācijas periods sāksies jau 3.februārī.

Pašvaldību vēlēšanas no Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanām atšķiras ar nosacījumu, ka šajās vēlēšanās vēlētāji drīkst balsot tikai tajā pašvaldībā, kur ir viņu deklarētā dzīvesvieta 90 dienas pirms vēlēšanām vai pašvaldībā, kur viņiem pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums. 90 dienu termiņš pirms vēlēšanām, kas būs atskaites punkts balsstiesīgo pilsoņu iekļaušanai attiecīgās pašvaldības vēlētāju sarakstā, būs 2017.gada 5.marts.

Līdz ar to vēlētājiem, kuru faktiskā un deklarētā dzīvesvieta atšķiras, pirms pašvaldību vēlēšanām ir jārod atbilde uz jautājumu, kura pašvaldība ir vairāk mana – tā, kurā ir mana reģistrētā dzīvesvieta, vai tā, kurā faktiski dzīvoju, kurā pavadu dzīves lielāko daļu, kuras infrastruktūru un pakalpojumus lietoju ikdienā? Ja faktiskā un reģistrētā dzīvesvieta atšķiras, līdz nākamā gada 5.martam vēl ir laiks izdarīt izvēli  un pieņemt lēmumu mainīt vai nemainīt deklarētās dzīvesvietas adresi, uzskata Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Savukārt vēlētāji, kuri izvēlēsies balsot pašvaldībā, kur viņiem pieder nekustamais īpašums, no 25.marta līdz 9.maijam varēs mainīt sākotnēji reģistrēto iecirkni un pieteikties balsot šajā pašvaldībā. —–

Gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, CVK pavasarī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā ir iesniegusi arī grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, rosinot pašvaldību vēlēšanās ieviest papildus balsošanas iespēju – pasta balsošanu. Ja Saeimas deputāti šo priekšlikumu atbalstīs, tad vēlētājiem, kuru faktiskā un deklarētā dzīvesvieta ir dažādās pašvaldībās, bet kuri kādu iemeslu dēļ nevēlas deklarēt faktisko dzīvesvietu, būs iespēja par savas pašvaldības deputātu kandidātiem nobalsot attālināti, ar pasta starpniecību.

CVK ieskatā, par to, vai šāda papildus balsošanas iespēja ir ieviešama, parlamentam konceptuāls lēmums būtu jāpieņem līdz Jāņiem.

–          Vairāk informācijas par 2017.gada pašvaldību vēlēšanu kārtību – www.cvk.lv sadaļā “Pašvaldību vēlēšanas 2017”.

–          Infografika “Pašvaldību vēlēšanas 2017”

–          Vēlēšanu kalendārs

Kristīne Bērziņa

CVK Informācijas nodaļas vadītāja

Tālr.67814900, 29406604

e-pasts kristine.berzina@cvk.lv